قیمت انواع نبشی

قیمت نبشی در آهن رسان از مهمترین پروفیل‌هایی است که در گروه مصالح ساختمانی قرار دارند که به صورت مرکب یا منفرد در پروژه‌های ساختمانی، صنعتی و… به کار می‌رود. این مقطع علاوه بر صنعت و ساخت و ساز، در ساخت وسایل روزمره زندگی نیز به کارمی‌رود و کاربردهای مخصوص به خود دارد. برای استفاده بهتر از این محصول باید با مشخصات آن آشنا شد تا بهترین استفاده را از آن داشت. در این مقاله سعی شده در مورد خط تولید نبشی توضیحاتی داده شود.

نبشی چیست

برای معرفی اجمالی این محصول باید گفت: پروفیلی که دو ضلع دارد و این اضلاع بر هم عمود هستند و به شکل L هست و به این ضلع‌ها که عمود شده اند در اصطلاح تخصصی بال می‌گویند واز نظر ظاهری به دو مدل تقسیم می‌شوند: نوع بال مساوی و بال نا مساوی که این بدین صورت است که یکی از بال‌‌ها بزرگتر از بال دیگری است. این محصول از نظر نوع تولید نیز به دو صورت پرسی و فابریک تولید می‌شود. کاربردهای آن در ستون، خرپا، اسکلت ‌های فلزی، ساختن سازه‌های فلزی، باربر، اتصالات ستون به صفحات، آسانسور و…. است.

از پروفیل‌های نیم رخ ساختمانی می‌توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب‌های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد.

قیمت نبشی

مراحل تولید نیم رخ ساختمانی چگونه است

درخط تولید نوع پرسی ابتدا ورق فولادی را وارد دستگاه می‌کنند. در این دستگاه غلطک‌های زیادی وجود دارد که با عبور ورق از زیراین غلطک‌ها به مرورو به آرامی خم می‌شوند. هر چه که ورق به جلو می‌رود خمیدگی و ال شدن آن نیز بیشتر می‌شود. در نهایت ورق کامل خم می‌‌‌شود و اضلاع آن به صورت 90 درجه می‌شود که پس از این مرحله در انتهای دستگاه یک تیغ سنگین و برنده وجود دارد که ورق ها را در متراژ معین که اصولا 6 و 12 متری است برش می‌دهد. این تیغ همانند گیوتین عمل می‌کند و تیغ آن از بالا به پایین حرکت می‌کند و ورق را قطع میکند.

اما در روش تولید نوع فابریک مقوله تولید متفاوت تر است. در این روش از همان ابتدای کار، محصول فولاد شکل دهی شده و از خط تولید خارج می شود. در این روش فولاد به مرور در خط تولید از ضخامت آن کم می شود و به طول آن اضافه می شود و در نهایت به صورت ال خارج می گردد. در توضیحی که برای این نوع تولید می توان ارائه داد این است که نوع فابریک مستقیما در خط تولید شکل می گیرد و فرآیند شکل دهی و پرس کردن ندارد و از کیفیت بالایی برخوردار است. نوع پرسی به خاطر فرآیند پرس کردن و فشار و شکل دهی از کیفیت پایین تری برخوردار است.

بزرگترین کارخانه‌های تولید کننده نبشی کدامند

کارخانه‌های تولیدکننده این محصولات از جمله شکفته، ناب تبریز و آریان فولاد علاوه بر نبشی، ناودانی نیز تولید می‌کنند. در اصطلاح بازاری نیز این دو را معمولاً کنار هم به کار می‌گیرند.

کارخانه صنعتی شکفته

محصولات تولید شده این کارخانه بال مساوی، به طول ۶ متر و سایزهای مختلف هستند. این نوع به طور گسترده در پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مجتمع تولیدی به منظور تولید نبشی معمولاً از فولادهای کم کربن و دو استاندارد DIN EN 10056-1/2 و ISO 657-5 استفاده می‌کنند

همچنین به منظور افزایش مقاومت نبشی تولیدی در برابر خوردگی و تغییرات آب و هوایی از آبکاری گالوانیزه گرم و سرد استفاده می‌کنند.

کارخانه ظهوریان مشهد

از دیگر کارخانه‌های تولید کننده، که نوع بال مساوی تولید می‌کند می‌توان به کارخانه ظهوریان اشاره کرد. در تولید آن معمولاً از فولاد گرم نوردیده استفاه می‌کنند و سایزهای تولیدی آن بین ۳*۳۰*۳۰ تا ۱۰*۱۰۰*۱۰۰ است.

کارخانه ناب تبریز

این کارخانه که در آذر شهر تبریز واقع شده است نوع بال مساوی را تولید می‌کند. در تولید آن از سه استاندارد ملی ۱۳۹۶۸-۱، اروپایی ۱۰۰۵۶-۱ و روسی ۸۵۱۰ استفاده می‌کنند.

کارخانه فولاد اصفهان

این مجتمع فولادی در شهرک صنعتی اشترجان واقع شده است. به منظور تولید محصولات این کارخانه از فرایند نورد گرم استفاده می‌کنند. این کارخانه نبشی فولادی بال مساوی ساختمانی و صنعتی را در ابعاد ، اندازه، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی مختلف طبق استانداردهای ملی و بین المللی ایران DIN1028 آلمان و EN 10056 اروپا تولید و در بازار عرضه می‌کند.

نبشی کوهپایه

این کارخانه مقاطع فولادی را به روش نورد گرم تولید می‌کند. مساحت این کارخانه ۳۲ هکتار بوده و دارای زیربنای صنعتی به مساحت ۱۷ هکتار است.

این محصول تولیدی به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی تولید می‌کند.

محصولات تولیدی این کارخانه مشخصات زیر را دارند:

این محصول فولادی در طول رایج ۶ متری تولید می‌شود (همچنین در طول دلخواه مشتری نیز آن را تولید می‌کنند)

در تولید این محصول فولادی از ST37 استفاده می‌کنند به همین دلیل محصول تولیدی نرمی و انعطاف‌ پذیری بالایی دارد.

ویژگی‌های ابعادی محصول تولیدی مطابق با استاندارد است.

محصول تولیدی در ضخامت‌های مختلفی برای مصارف گوناگون تولید می‌شود.

فاکتور تعیین قیمت این محصول در آهن رسان

عوامل زیادی در تعیین قیمت این محصول تاثیر دارند که از جمله می‌توان به قیمت ورق، مواد اولیه و نوسانات صورت گرفته در حوزه قیمت دلار دانست.

مقاطع طویل از جمله نیم رخ ساختمانی و تیرآهن با توجه به کاربرد آن، طیف گسترده ای از خریداران عمده و خرد محصولات فولادی را دربرمی‌گیرد. یکی از سوالات متداول این خریداران نحوه محاسبه قیمت روز محصول در بازار است تا با اطلاع از نحوه قیمت گذاری و پیش بینی قیمت آگاهانه خرید کنند.

نوسانات قیمت ارز

با توجه به اینکه در واحد های نورد تولید مقاطع ساختمانی فولاد از شمش استفاده می‌شود، نوسانات قیمت شمش می‌تواند تعیین کننده قیمت نهایی محصولات طویل ساختمانی نیز باشد. درایران تولید شمش با کیفیت توسط کارخانه هایی از قبیل ذول آهن اصفهان، یزد، ساوه، قزوین، سمنان و قم تولید می‌شود.از سوی دیگر قیمت شمش در ایران بر اساس قاعده ای مشخص می‌گردد که با سایر بازارهای جهان متفاوت است. اصول کلی تعیین قیمت شمش در بازارهای کشورهای دیگر قیمت وارداتی ویا صادرات آن محصول است.

قیمت نبشی

وجود تحریم و بالا رفتن قیمت این محصول

از سویی دیگر با توجه به اینکه همواره هر دو این قیمت‌ها فاصله تقریبی مشخصی با هم دارند، بنابراین هرکدام ازآنها می‌تواند معیاری برای قیمت گذاری در بازار داخلی قرارگیرند. اما در ایران، در شرایط تحریم‌های آمریکا این قاعده متفاوت از سایر بازارهای جهانی است، چرا که تحریم‌های آمریکا موجب شده است قیمت شمش صادراتی ایرانی جهت گیری متفاوتی نسبت به قیمت‌های بازارهای جهانی داشته باشد و روز به روز قیمت بیلت صادراتی ایران بدون در نظر گرفتن روند قیمت در بازار جهانی کاهش یابد. بنابراین قیمت‌های داخلی را نمیتوان براساس قیمت‌های صادراتی ایران تعیین کرد. راهکار ارائه شده برای قیمت شمش داخلی، مبنا قرار دادن قیمت این محصول نیمه تمام فولادی در حوزه سی ای اس است.

قیمت روز نبشی و قوطی در کنار وزن و قیمت نبشی ۴ را در سایت آهن رسان می توانید مشاهده کنید در این تارنما می توانید همچنین هر روز قیمت نبشی۱۲ و قیمت نبشی8 را با روند خوبی مشاهده کنید. آدرس اینترنتی آن www.ahanresan.ir است. با تمام نوسانات بازار می توانید در مورد لیست قیمت نبشی جهان و قیمت نبشی 10*10 اطلاعاتی به دست آورید . در ahanresan قسمت مجزایی همچنین برای اسعلام فوری قیمت نبشی تودلی و قیمت نبشی گالوانیزه به صورت آنلاین قرار داده شده است . در اینجا شما را با برخی محصولات پرکاربرد آشنا می کنیم که قیمت آهن و وزن نبشی را تحت تاثیر قرار می دهد.آهن رسان مرجع مطمئنی برای قیمت نبشی 10*10 و قیمت قوطی آهن است. همچنین انواع محصولات دیگر را نیز شامل می شود.قیمت آهن ۱۴ و قیمت روز نبشی و قوطی و قیمت نبشی گالوانیزه برای استفاده در صنایع ساختمانی ارائه می شود. ایا می دانید عوامل موثر بر قیمت نبشی 4 سبک و قیمت نبشی 10*10 را بر اساس قیمت نبشی بناب می توانید بررسی کنید. در این صفحه می توانید  لیست قیمت آهن ۱۴ را بر حسب قیمت قوطی آهن و برای جویا شدن از علت افزایش قیمت آهن آلات در شهرهای مختلف می توانید نمودار قیمت آهن آلات را برای قیمت آهن کیلویی مورد تحلیل قرار دهید. قیمت نبشی ۴ را در آهن رسان و  قیمت آهن را در کمتر از نیم ساعت بر اساس کمترین نرخ بازار به دست آورید در اینجا یست قیمت آهن ساختمان سازی و قیمت آهن آلات در بندرعباس را بر اساس وزن نبشی و قیمت لحظه ای آهن و میلگرد در آهن رسان و بازرگانی آهن ببینید.

حال همنطور که بیان شد قیمت روز این محصول در بازار براساس قیمت شمش تعیین می‌گردد اما فرمول ارائه شده برای محصول نیز 11 درصد بالاتر از نرخ شمش مفروض است. از سویی دیگر همانطور که می‌دانیم این قیمت به عنوان قیمت پایه محصول در بورس کالا تعیین می‌شودکه با در نظر گرفتن کیفیت و حجم عرضه شده این مبلغ دارای نوسان کمی است. اما آنچه ما به عنوان قیمت روز محصول در بازار مشاهده می‌کنیم اضافه شدن مالیات 9درصدی بر آن است. در نهایت باید 10 درصد دامنه رقابت در نظر گرفت.