4 نوع چدن مهم کدام است

چدن متشکل از آهن با بیش از 2٪ کربن ، فلز همه کاره ای است که در طیف وسیعی از کاربردهای تجاری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. از قرن 5 قبل از میلاد مسیح وجود دارد. آشنایی با انواع تیرآهن و قیمت آن ها که طی آن از چدن برای ساخت سلاح و همچنین محصولات کشاورزی استفاده می شده است. از آن زمان ، این یک نوع فلز به طور فزاینده ای رایج است. در حالی که کل چدن دارای محتوای کربن بیش از 2 است ، چند نوع مختلف چدن وجود دارد که هر کدام منحصر به فرد هستند.4 نوع چدن مهم کدام است

 

4 نوع چدن مهم کدامند؟

 1) چدن خاکستری

چدن خاکستری متداول ترین نوع آن دارای ریزساختار گرافیت است که از بسیاری شکستگی های کوچک تشکیل شده است. به آن “چدن خاکستری” گفته می شود زیرا وجود این شکستگی های کوچک ظاهر یک رنگ خاکستری را ایجاد می کند. هنگامی که چدن خاکستری تولید می شود ، شکستگی ها باز می شوند. قیمت میلگرد راد همدان در تهران تا گرافیت خاکستری رنگ زیر سطح را نشان دهد. چدن خاکستری نه به اندازه فولاد مقاوم است و نه قادر به جذب شوک مشابه فولاد است. با این اوصاف ، چدن خاکستری مقاومت فشاری مشابه فولاد را ارائه می دهد. در نتیجه ، این یک گزینه محبوب فلز برای کاربردهایی است که دارای مقاومت فشاری هستند. 4 نوع چدن مهم کدام است

 2) چدن سفید

اگرچه به اندازه چدن خاکستری معمول نیست ، چدن سفید نوع دیگری است که قابل ذکر است. این نام خود را از رنگ سفید مایل به سفید دریافت می کند ، که نتیجه ترکیبات آهن معروف به سمنتیت است. مانند چدن خاکستری ، چدن سفید دارای بسیاری از شکستگی های کوچک است. تفاوت در این است.تیرآهن های فولادی که چدن سفید در زیر سطح خود دارای سیمانیت است ، در حالی که چدن خاکستری در زیر سطح آن دارای گرافیت است. گرافیت ظاهر یک رنگ خاکستری را ایجاد می کند ، در حالی که سیمانیت ظاهر یک رنگ سفید را ایجاد می کند. چدن سفید سخت است و مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش دارد.

 3) چدن شکل پذیر

چدن داکتیل همچنین به عنوان چدن ندولار شناخته می شود ، نوعی آلیاژ آهن نرم و شکل پذیر با محتوای کربن بالا است. این ماده معمولاً با مقادیر کمیاب از ترکیبات دیگر ، از جمله منیزیم و سریم ساخته می شود. روش های قیمت گذاری میلگرد با افزودن ، این ترکیبات کمیاب سرعت رشد گرافیت را مهار می کنند ، در نتیجه فلز را نرم و شکل پذیر نگه می دارند. چدن داکتیل در اوایل تا اواسط دهه 1940 اختراع شد.4 نوع چدن مهم کدام است

 4) چدن قابل انعطاف

سرانجام ، چدن قابل انعطاف پذیری که به راحتی قابل اجرا است. معمولاً با استفاده از فرآیندهای عملیات حرارتی روی چدن سفید ایجاد می شود. چدن سفید تا دو روز گرم می شود. اثرات آب نمک بر روی فولاد ضد زنگ و پس از آن خنک می شود. پس از اتمام ، چدن قابل انعطاف می تواند خم و دستکاری شود تا به شکل ها و اندازه های منحصر به فرد برسد. چدن فلزی همه کاره کاربردهای بی نظیری در دنیای تجاری و صنعتی دارد.

چدن آهن رسان

تفاوت چدن داکتیل و مالیبل در وب سایت آهن رسان https://b2n.ir/y37537تفاوت چدن سفید و خاکستری آنالیز شیمیایی چدن داکتیل انواع چدن خاکستری چدن پرلیتی تاثیر منگنز در چدن نشکن کاربرد چدن خاکستری انواع چدن ها pdf تفاوت چدن خاکستری و داکتیل تفاوت چدن ggg40 با ggg50 کاربرد چدن در تاسیسات مکانیکی کاربرد چدن چیست در کانال رسمی آهن رسان بهینه مهرگان کاربرد چدن در خودرو علامت اختصاری چدن داکتیل دو کاربرد چدن کاربرد چدن هفتم تفاوت چدن سفید و خاکستری کاربرد چدن در صنعت خودرو و دلایل استفاده از آن کاربرد چدن خاکستری کاربرد چدن در ساختمان تاثیر منگنز در چدن نشکن آنالیز شیمیایی چدن داکتیل چدن پرلیتی ریخته گری انواع چدن تفاوت چدن و آهن چیست تفاوت چدن داکتیل و خاکستری تفاوت چدن سفید و خاکستری تفاوت چدن و فولاد هفتم آنالیز شیمیایی چدن داکتیل انواع چدن ها را نام ببرید در کانال رسمیو آهن رسان تفاوت فولاد و آهن کاربرد چدن خاکستری در مقالات علمی و آموزشی سایت آهن رسان بارگذاری شده است.

قطعات ریخته گری آهن

چدن به دلیل ترکیب محتوای کربن بالا و سیلیسیم ، قابلیت بازیابی بسیار خوبی دارد. حضور آهن در زندگی روزمره از حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح آغاز شد و شامل طیف وسیعی از کاربردها از ابزار کشاورزی تا سلاح های جنگی است. آهنگران به یک حرفه مهم تبدیل شدند ، با آهن کار می کردند تا خصوصیات آن را تغییر داده و مواد را به ابزار تبدیل کنند. قیمت ورق فولادی رنگی هر روستا و شهر مغازه آهنگری دارد که در آن داس ، گاو آهن ، میخ ، شمشیر ، نگهدارنده شمعدان و موارد دیگر تولید می شود.کشف ارزش آهن منجر به آن شد که به دلیل تسلط این ماده در کاربردهای اجتماعی و نظامی ، به عصر آهن معروف شده است. یک نقطه عطف دیگر برای فلزات دنبال خواهد شد – انقلاب صنعتی نحوه تولید فلزات و تولید آنها از جمله آهن را تغییر داد.4 نوع چدن مهم کدام است.

انواع آهن

آهن دو نوع عمده تولید می شود: آهن فرفورژه و چدن. در این موارد ، چدن شامل خانواده فلزات خاص خود است.

آهن فرفآهورژه

اولین نوع آهن تولید شده و ساخته شده توسط آهنگران آهن فرفورژه بود. قیمت پروفیل این تقریباً آهن بنیادی خالص (Fe) است که قبل از اینکه با چکش روی سندان تراشیده شود (کار شود) در کوره گرم می شود. آهن چکش بیشتر سرباره مواد را دفع می کند و ذرات آهن را بهم جوش می دهد.

در طی انقلاب صنعتی و تسریع در انجام فعالیت های ساختمانی ، کاربرد جدیدی برای آهن فرفورژه کشف شد. مقاومت کششی بالا (مقاومت در برابر شکستگی در هنگام کشش) استفاده از آن برای تیرها در پروژه های بزرگ ساختمانی مانند پل ها و ساختمان های بلند را ایده آل کرده است. تیرآهن ۱۰ترک IPE با این حال ، در اوایل قرن 20 هنگامی که محصولات فولادی با عملکرد برتر نسبت به آهن برای مصارف ساختمانی تولید می شدند ، استفاده از آهن فرفورژه برای این منظور تا حد زیادی رها شد.4 نوع چدن مهم کدام است.

 انواع چدن  نوع   وزن
 چدن شماره 1  فولادی  112000
 چدن گروه 2  فولادی 1200
 چدن گروه 3  فولادی 100000

آهن تزئینی

آهن ساخته شده با قطعات تزئینی مشهور شده است. کلیساهای قرن پانزدهم و شانزدهم حاوی قطعات ریز آهن ساخته شده توسط صنعتگران ماهر است. در دنیای مدرن هنوز نرده ها ، درها و نیمکت ها از آهن فرفورژه به عنوان قطعات سفارشی ساخته می شوند.4 نوع چدن مهم کدام است