محاسبه قیمت ورق آلیاژی a516

ورق‌های آلیاژی a516 از جمله مصالح بسیار مهم در طراحی و ساخت تجهیزات گوناگون در شرایط عملیاتی دما و فشار بالا است که در آن از ترکیبات شیمیایی گوناگونی مانند نیکل، کربن، کروم، مولیبدن، و… استفاده می‌شود. قیمت ورق آلیاژی a516 استفاده از درصدهای مشخص در ساخت ورق a516 می‌تواند استحکام و مقاومت  بسیار بالای آن را به خوبی تضمین کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی بیش‌تر ورق‌های a516، انواع گریدهای آن، و همچنین کاربرد آن در صنایع گوناگون بپردازیم. با ما همراه شوید.

ورق آلیاژی a516 چیست

خرید ورق آلیاژی a516 محصولی از خانواده ورق‌های فولادی است. ورق‌های آلیاژی در واقع از انواع ورق‌های فولادی هستند که دارای ترکیب‌های شیمایی متفاوتی از ورق آهنی (یا همان ورق ST37) هستند. ورق‌های آلیاژی معمولاً با کمک فرایند نورد گرم ساخته می‌شوند. استفاده از ترکیب‌های شیمیایی مختلف در این محصولات موجب خواص و ویژگی‌های مختلف در هر یک می‌شود؛ به همین دلیل نیز ورق‌های آلیاژی کاربردهای بسیار گوناگونی دارند. ورق a516 در دسته ورق‌های گرم قرار می‌گیرد. البته این محصول را می‌توان در یک دسته کلی‌تر با نام ورق‌های آتشخوار نیز قرار داد. نام آتشخوار به دلیل مقاومت بالای این ورق‌ها در مقابل حرارت و آتش برگزیده شده است. ورق آلیاژی a516 در 4 گرید مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود که این 4 گرید اصلی به شرح زیر هستند:

  • گرید 55: A516 Gr 55
  • گرید 60: A516 Gr 60
  • گرید 65: A516 Gr 65
  • گرید 70: A516 Gr 70

هر یک از گریدهای ورق a516 در ترکیبات شیمیایی استفاده شده تفاوت‌های جزئی‌ با یکدیگر دارند؛ اما همین تفاوت جزئی موجب بروز خواص مختلف و متفاوت میان هر دسته و در نتیجه کاربردهای گوناگون برای آن‌ها می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که در زمان خرید چنین محصولاتی به گواهینامه‌های معتبر ارائه شده توجه داشته باشید. گواهینامه‌های معتبر محصول مورد نظر را از نظر ترکیبات شیمیایی و همچنین ویژگی‌های مکانیکی (مانند استحکام کششی که به اختصار ksi نشان داده می‌شود) تایید می‌کنند. در ادامه به بررسی بیش‌تر این محصول و کاربردهای آن نیز خواهیم پرداخت.

محاسبه قیمت ورق آلیاژی a516

مشخصات گریدهای مختلف ورق a516

یکی از مواردی که باید به طور ویژه به آن توجه شود، خصوصیات و کاربردهای متفاوت گریدهای مختلف قیمت ورق آلیاژی a516 است. همانطور که پیش‌تر گفتیم هر یک از گریدهای گفته شده (55، 60، 65، 75) از درصدهای مختلفی از ترکیبات و مواد شیمیایی استفاده کرده و به همین دلیل ویژگی‌های متفاوت و کاربردهای مخصوص به خود را دارند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر یک از این گریدها خواهیم پرداخت:

  • گرید 55: از گرید 55 ورق‌های a516 در ساخت مخازن فشار استفاده می‌شود. ضخامت این نوع ورق آلیاژی میان 197 تا 54.3 اینچ است. عرض ور‌ق‌های A516 Gr 55 بیش‌تر از 130 اینچ و طول آن‌ها بیش‌تر از 590 اینچ است.
  • گرید 60: از گرید 60 ورق‌ a516 نیز برای ساخت مخازن تحت فشار استفاده می‌شود. ضخامت این ورق‌ها بین 1875 تا 54.3 اینچ است. عرض این محصولات بیش‌تر از 130 اینچ و طول آن‌ها نیز بیش‌تر از 1020 اینچ است. مقاومت کششی ورق‌هایA516 Gr 60 حدود 60 تا 80 بوده و نقطه تسلیم آن‌ها حداقل 32 ksi است. این ورق برای خدماتی با درجه حرارت متوسط و پایین‌تر مناسب است. از ورق‌های آلیاژی a615 با گرید 60 در مصارف ساخت و سازهای نفتی، مبدل‌های حرارتی، مخازن تحت فشار، تانک‌های ذخیره‌سازی، و همچنین ساخت بویلرها استفاده می‌شود.
  • ‌گرید 65: ضخامت این ورق‌ها نیز مانند گرید قبلی میان 1875 تا 54.3 اینچ است. عرض این ورق‌ها بیش‌تر از 130 و طول آن‌ها نیز بیش‌تر از 1020 اینچ است. مقاومت کششی ورق‌های A516 Gr 65حدود 60 تا 80 بوده و نقطه تسلیم آن‌ها نیز حدود 35 ksi است. وجود نیکل در این گرید موجب مقاومت آن در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی می‌شود. از جمله کاربردهای این ورق می‌توان به صنایع داروسازی، تجهیزات آب دریا، شرکت‌های حفاری نفت، فراوری گاز، و همچنین صنایع خمیر کاغذ اشاره داشت.
  • گرید 70: ضخامت، طول، و عرض ورق‌ a516 با گرید 70 نیز دقیقاً مشابه با نمونه‌های پیشین است. استفاده از این ورق‌ها گزینه‌ای بسیار عالی در شرایطی است که دمای کار از درجه حرارت محیط کم‌تر است. از این ورق آلیاژی در مخزن فشار و همچنین دیگ‌های صنعتی استفاده می‌شود. مقاومت کششی این گرید میان 70 تا 90 و نقطه تسلیم آن حداقل 38 ksi است. گرید 70 از کیفیت بالاتر، شکل‌پذیری بهتر، و خواص جوشکاری مناسب‌تری برخوردار است. به همین دلیل از آن‌ در خدمات با درجه حرارت پایین‌تر استفاده می‌شود. از جمله کاربردها و موارد استفاده از ورق آلیاژی A516 با گرید 70 می‌توان به ساخت ساختمان‌ها، پل‌ها، قطعات کامیون و خودرو، کانتینرها، تجهیزات ساخت و ساز، لوله ساختمان و تیرهای برق، راه آهن، و همچنین ظروف محموله اشاره داشت.

محاسبه قیمت ورق آلیاژی a516

ورق a516چه کاربردهایی دارد

به واسطه استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلف در این ورق‌ها و بروز خواص گوناگون، از این محصول به صورت وسیع در ساخت مخازن حرارتی با دمای کاری بالا استفاده می‌شود. این دسته از مخازن به صورت عمده در صنایع نفت، پتروشیمی، و همچنین گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تولید مخازن حرارتی، ورق باید در اولین مرحله خم شود. برای خم کردن ورق‌ها نیز از سه غلتک کمک گرفته می‌شود. در بخش‌های ابتدایی و انتهایی این مخازن از قطعه‌هایی با نام عدسی استفاده می‌شود. پس از اتمام مراحل ابتدایی، به کمک جوشکاری میان قسمت‌های مختلف مخزن اتصال برقرار می‌شود. توجه شود که درزهای اتصال بخش‌های مختلف باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند؛ زیرا در صورت بروز خطا عملکرد مخزن ضعیف شده و احتمال بروز خسارت‌های جدی در مخزن افزایش پیدا خواهد کرد.قیمت ورق A516 امروز

از دیگر کاربردهای ورق‌های a516 می‌توان به تولید مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره و نگهداری سیالات شیمیایی، و همچنین انواع بویلرهای اشاره داشت. یکی از دلایل استفاده از این ورق‌ها در ساخت مخازن، دوام و استحکام و همچنین انعطاف‌پذیری بالای این محصولات است. به دلیل اینکه درصد بالایی از فرایندهای شیمیایی در صنایع پتروشیمی تحت فشار و دمای بالا انجام می‌شوند، مقاومت نسبت به ترک‌خوردگی، زنگ‌زدگی، شکست، ایجاد رسوب، و همچنین قابلیت تمیزکنندگی مخازن با محلول‌های شتشودهنده مخصوص از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که به آن‌ها توجه می‌شود. استفاده از ورق a516 انتخابی است که می‌تواند تمام این انتظارات را به خوبی برآورده کند.خرید ورق A516